Sport
27 juni 20:22
Ridsportplus

Första svenska mästarna korade

SM 2024Tre svenska mästare korades under torsdagen på Himmelstalund. Gudmundur Einarsson och Draumur från Tängmark tog hem SM-guldet i stilpass för seniorer.

Första svenska mästarna korade
Gudmundur Einarsson och Draumur från Tängmark vann stilpassen för seniorer.

Hej, den här artikeln tillhör Ridsport Plus - vårt låsta material.

För att snabbt läsa vidare har du två möjligheter:

Redan prenumerant?

Prenumerera på Ridsport

    De första SM-gulden delades ut under torsdagskvällen på Sport-SM. Det var stilpassen som avgjordes på Himmelstalund.

    Som slutlig segrare med poängen 7,79 landade Gudmundur Einarsson och Draumur från Tängmark (f -14, e Döggvi frá Ytri-Bægisá I, u Vidja från Tavelsjö). Ekipaget, som ligger tvåa på FEIF:s årsrankning i grenen, kan nu titulera sig svenska mästare. Det blev ett delat silver i grenen mellan Daníel Ingi Smárason med Hrafnfaxi frá Húsavík (f -08, e Adam frá Ásmundarstöðum, u Orka frá Húsavík) och Wictoria Gren med Kjarval fra Søtofte (f -11, e Glotti frá Sveinatungu, u Valdís fra Søtofte). Bägge ekipagen fick poängen 7,46.

    Gudmundur Einarsson Draumur Från Tängmark _mal6652
    Gudmundur Einarsson med Draumur,

    I young rider-klassen var det Tekla Petersson med Vatnadis från Noastallet (f -15, e Vaki från Österåker, u Isold från Hestwite) som tog hem SM-guldet med poängen 6,58. Silvret gick till Amelie Segerström och Kopar frá Sunnuhvoli (f-07, e Álfasteinn frá Selfossi, u Saga frá Litlu-Sandvík) som fick 6,33. Bronspengen gick till  Alicia Karlsson och Sólgrímur från Stall Vitavillan (f -10, e Ísar frá Keldudal, u Grímkatla från Stall Vitavillan).

    I juniorklassen var det två starter och Svensk mästare i PP1 blev Olivia Agerhill med Yssa från Agersta (f -10, e Ómi från Stav, u Rós från Agersta) som red på 6,50. Silvret gick till Sara Gardarsdottir Hesselman med Herkúles från Knubbo (f -10, e Prins från Knutshyttan, u Hera från Knubbo) som red på 6,25.

    Beatrice och Hörður fortsätter att leverera

    Men torsdagen inleddes med uttagningar. Först ut var T2 för seniorer där Beatrice von Bodungen Thelin med Hörður frá Varmadal (f-10, e Leó frá Varmadal, u Eva frá Mosfellsbæ) toppade uttagningen med 7,50. Ekipaget var solklara in i a-final och fick med sig Helen Gustafsson och Stjörnufákur från Sundsby (f -11, e Oliver frá Kvistum, u Gledi från Sundsby) som red på 7,43. Tredje ekipage in i a-final blev Petronella Skúlason och Kjarni från Brösarpsgården (f-15, e Bragi frá Kópavogi, u Náttfaradís från Wreta) som fick poängen 7,37.

    Se videointervju med Petronella Skúlason här

    På delad fjärdeplats i uttagningen och rakt in i a-finalen i seniorernas T2 kom Cecilia Nancke med Roði frá Garði (f -04, e Jór frá Gýgjarhóli, u Elva frá Garði) och  Ylva Hagander med Álffinnur frá Syðri-Gegnishólum (f -07, e Orri frá Þúfu í Landeyjum, u Álfadís frá Selfossi). Bägge ekipagen fick 7,30.

    Över 7,0 i V1 young rider

    Lára Gardarsdottir Hesselmann och Álfur från Knutshyttan (f -11, e Prins från Knutshyttan, u Álfadis från Åleby) tog täten i V1 young rider där ekipagen fick poängen 7,03. A-final väntar under söndagen.

    Med sig får de Klara Solberg med Sabrína frá Fornusöndum (f-11, e Ardur frá Brautarholti, u Gná frá Forsaeti) som red på poängen 6,60.

    Läs en intervju med Klara Solberg här

    Även Milly Jäderström med Fengur frá Auðsholtshjáleigu (f -13, e Loki frá Selfossi, u Frægð frá Auðsholtshjáleigu) tog sig vidare till a-final på samma poäng, 6,60.

    Molly Eriksson med Erró frá Ármóti (f -15, e Vákur frá Vatnsenda, u Sandra frá Ármóti) tog sig också vidare till a-final med poängen 6,57, med samma poäng gick även Saga Berggren och Hástígur Rex Depillsson från Skomakarns (f -11, e Depill frá Votmúla 1, u Hilda Ósk Týrsdóttir från Stålebo) och Alma Ýr Jökulsdóttir Kellin med Amadeus från Allemansängen (f-13, e Oddur från Mörtö, u Vatnadís från Musö) vidare till a-final.

    Tight i V1-klassen

    Kristján Magnusson red två hästar till a-final i V1 för seniorer. Tillsammans med Óskar från Lindeberg (f-12 e Oliver frá Kvistum, u Fram från Lindeberg) landade han överst i resultatlistan när han fick poängen 7,50. Han red även Vonandi från Fors Gård (f -16, e Hnokki frá Fellskoti, u Vepja från Fors Gård) till a-final med poängen 7,13. Vilken häst han väljer till finalen är ännu oklart.

    Kristjan Och Oskar _mal5586
    Kristján Magnusson med Oskar.

    Tvåa i uttagningen blev Katie Sundin Brumpton med Depill från Fögruhlíð (f-12, e Smári från Askagården, u Aleiga från Ekeby) som landade på 7,40. Tredje ekipage in i a-finalen blev Beatrice von Bodungen Thelin med Hörður frá Varmadal (f-10, e Leó frá Varmadal, u Eva frá Mosfellsbæ) som fick 7,33. Ylva Hagander med Vogur från Fors Gård (f-10 e Arður frá Lundum II u Vepja från Fors Gård) landade på 7,20 och tog sig också direkt till a-final.

    För fullständigt resultat från dagen, se Horseday-appen

    Ridsport digital

    99:- i månaden